A boldogság észlelése - ragadd meg a pillanatot!

Születésünk első pillanatától kezdve észleljük világunkat. Ez az a funkciónk, amit nem tudunk kikapcsolni, szabályozni. Velünk van, míg élünk. Sokszor halljuk, hogy „Ragadd meg a pillanatot!” Ezt a javaslatot sokkal könnyebb megfogadni, ha tudjuk, mi történik az agyunkban. Ha tudatosan is részesei vagyunk a „boldogságvadászatnak”.

Élményeink feldolgozása elengedhetetlen a boldog, sikeres élethez. Érzékelésünk 80%-a szemünkön keresztül történik. Csodálatos memóriánk legnagyobb része képekből épül fel. A bennünket érő mindennapi élményáradattal munkamemóriánk „birkózik” meg. Képzeljük el a világ legbonyolultabb autópályáját, hatalmas forgalommal, szorozzuk meg végtelennel. Így talán megértőbbek tudunk lenni önmagunkkal, milyen hatalmas munkát végez az elménk nap mint nap. Mennyi gondolat, inger, érzés, történés kerül feldolgozásra. Hosszú sorokban állnak a feldolgozásra váró információk. Ezeket meg kell ragadnunk, különben elillannak mellettünk. Csodálatos memóriánk az a képességünk, amellyel kódoljuk, tároljuk, majd újra előhívjuk az információkat. A kódolás során befogadjuk és feldolgozzuk az információt, a tárolás során elraktározzuk a már korábban kódolt információkat.

Nagyon fontos, hogy minden este próbáljunk részletesen visszaemlékezni, mi is történt aznap velünk. Lehet, hogy délelőtt megbántott valaki, amire nem szívesen emlékszel vissza. Az esti napi leltár tükrében biztosan másképp fogod értékelni a történést. A kódolás milyensége befolyásolja az információ tárolását. Szeretném, ha mindannyiótoknak a sok boldog emlék tárháza fullon üzemelne. Ehhez, az automatizmus mellett elengedhetetlen a tudatosság. Hamarosan itt a tavasz. Nyílnak a virágok, rügyeznek a fák. Legyen egy saját fátok, bokrotok, virágotok. Kezdjétek a napot a megújuló természet megfigyelésével. Egyszerű, nagyszerű dolog. Semmiségnek tűnhet, de ha minden nap ti is tesztek egy picit magatokért ahogy azt a virág teszi, a Ti lelketekben is kitavaszodik. Döntsétek el, hogy mi érdekel titeket igazán! Arra fókuszáljatok! Védjétek magatokat a sok felesleges információtól. Ha nem így tesztek, hatalmas „forgalmi dugó” lesz a fejetekben. A nap végére elfáradtok, kimerültök. Az élmények, gondolatok tárolási módja befolyásolja az előhívás sikerességét. A szép dolgokra szívesebben emlékezünk, még akkor is, ha a tudósok megállapították, hogy az agy pesszimista. Részletesebben fogadja be a negatív eseményeket, mint a pozitívakat és sokkal gyorsabban is építi be. Ez az evolúció eredménye. Őseink a negatív élmények hatására óvatosabbak és elővigyázatosabbak voltak a vadászat során. A negatív élmények féltő, óvó funkciója segít eligazodni a mindennapok során. Mindig arra gondoljatok, hogy tökéletesre vagyunk tervezve. Észlelésünk, agyunk, működésünk minket szolgál. Tudatossággal, önmagunkra való odafigyeléssel mindenki számára elérhető cél a boldog emlékekkel gazdagított „szép” kor!